poniedziałek, 29 lutego 2016

Pomysł na grę

Jako początkujący programista tworząc koncepcję na grę starałem się zwracać uwagę na kilka ważnych rzeczy. Pierwszą z nich są ograniczone zasoby jakimi dysponuję – pracuję w pojedynkę, a więc nie byłbym w stanie zrealizować rozbudowanego projektu, dlatego skupiłem się na tym, aby mój projekt był w miarę prosty. Kolejną rzeczą na którą starałem się zwrócić uwagę była unikalność projektu – aby gra wyróżniła się spośród innych gier musi należeć do najlepszych w swoim rodzaju, a więc dobrym pomysłem jest stworzenie gry która nie byłaby zbyt podobna do innych gier. Ostatnia rzeczą którą się kierowałem było popularne motto „easy to learn, hard to be master”, które okazało się być kluczem do sukcesu dla wielu znanych gier.

Zasady gry


Rozgrywka dzieje się na prostokątnej planszy składającej się z kwadratowych pól. Każdy z graczy ma do dyspozycji po kila żetonów, które są naprzemiennie wystawiane przez obu graczy. Każdy żeton posiada swoją wartość, a po wystawieniu żetonu obaj gracze otrzymują punkty równe sumie wartości wszystkich ich żetonów znajdujących się na planszy.


Po użyciu żetonu gracz zyskuje dostęp do innego, z góry określonego przez niego żetonu. Prócz zwykłych żetonów istnieją także żetony specjalne, które przy wystawieniu w różny sposób wpływają na pobliskie żetony Wygrywa ten gracz, który pierwszy zdobędzie wymaganą liczbę punktów, lub będzie miał ich najwięcej w chwili zapełnienia planszy.

Taktyka


Efektywność różnych żetonów jest zależna od tego, w jaki sposób żetony graczy są rozmieszczone na planszy. Jeśli jakiś żeton redukuje wartość przyległych żetonów w linii poziomej, to przyniesie większe korzyści, jeśli przeciwnik ułożył żetony tak jak na obrazku:


Gracz ma w jednej chwili dostęp do ograniczonej liczby żetonów i od jego decyzji zależy, jakie żetony będzie miał w następnych turach. Rozgrywka sprowadza się więc nie tylko do szukania najlepszych w tej chwili rozwiązań, lecz także planowaniu następnych ruchów, oraz przewidywaniu ruchów przeciwnika. Ta pozornie prosta gra może się więc okazać być równie dużym wyzwaniem, co znane nam szachy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz